Zeytinyağı

person Yazan: Ali Osman Fidan list Kategori: Geleneksel Kültürümüz Tarih: comment Yorum: 0 favorite Görüntüleme: 1733

Zeytinyağı

Sağlıklı olmasının yanında hem mitolojik hem de bilimsel bulgular nedeniyle zeytinyağı, bütün dünyada önemli bir yere sahiptir. Akdeniz’e özgü bir yağ çeşidi olan zeytinyağının, bulunduğu dönemden günümüze kadar yeri hep ayrı olmuştur. Sevdiklerinize sağlıklı bir hediye sunmak, alışılmışın dışına çıkmak istiyorsanız; şık tasarımlı paketleriyle göz dolduran zeytinyağı olağanüstü bir seçim olacaktır!

Mitolojide Zeytin Ağacı

Yunan mitolojisinde zeytinyağının değeri, deniz tanrısı Posedion ve sanat tanrıçası Athena’nın birlikte yarıştığı zamandan itibaren başladı. İnsanlara en değerli armağanı sunacak olan, yarışı kazanacaktı. Posedion beyaz bir at ve deniz suyunu üretti. Athena ise ilk zeytin ağacını ortaya çıkardı. Athena yarışı kazandı, çünkü zeytin ağacı en değerli hediye olarak kabul edildi. Ilıman iklimi seven, deniz suyuna yakın bölgelerde yetişen zeytinyağı, o dönemden sonra yetiştirilmeye başlandı. Kutsal zeytin ağacı, ilk kez Atina’ya dikildi.

Eski Spor Oyunlarında Zeytinyağı

Düzenlenen olimpiyat oyunlarında kazanan kişilere, tanrı Athena’nın onuruna zeytinyağı hediye edilirdi. Hediye edilen zeytinyağının miktarı o kadar çok olurdu ki, neredeyse bir yıl kadar tüm aile bu zeytinyağını kullanabilirdi. O dönemlerden bu yana zeytinyağı, önemli hediye seçimlerinden biri olmuştur.

Barış Sembolü Olarak Zeytin

Affedilmek için yalvaran suçlular, zeytin dalı tutan tanrılara sığınırlardı. Ayrıca, savaş sırasında ateşkes isteyen haberciler de barışın sembolü olarak zeytin dalı uzatırlardı.

Tıpta Zeytinyağının Önemi

Tıp ilminin öncüsü Hipokrat, zeytinyağını en az 60 rahatsızlığın tedavisi için kullandı. Zeytinyağı için ‘’büyük şifacı’’ sıfatını tercih etti. O zamandan beri zeytinyağı, insanların yaşamında büyük rol oynadı. Sağlığa faydaları nedeniyle bu yağ çeşidi, ülkemizde ve tüm Akdeniz kıyı şeridinde üretilmeye başlandı.

Zeytinyağının Türk Kültüründeki Yeri

Zeytinyağı, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilen zeytin ağaçlarından elde edilir. Tamamen doğal olması, sağlığa olumlu etkileri ve organik yapısı nedeniyle, zeytinyağı kültürümüzün önemli bir öğesi. Akdeniz diyetinin de vazgeçilmezlerinden olan bu yağ, çok çeşitli kullanım alanlarına sahip. Yemeklerde, salatalarda, tatlılarda ve yumurtalı yiyeceklerde gönül rahatlığı ile zeytinyağı kullanılır. İş arkadaşlarınıza, dostlarınıza ve aile üyelerinize zeytinyağı hediye ederek, onları sağlıklı beslenme düzenine teşvik edebilir, hediye seçiminizle fark yaratabilirsiniz!

Zeytinyağı ile pişirilen yemeklerin tadı da bir hayli lezzetli olduğundan, diğer yağlardan çok daha üstün bir nitelik taşıdığını söyleyebiliriz.

En Sağlıklı Hediye: Zeytinyağı!

Sabahları bir kaşık saf zeytinyağı tüketmek, uzun, sağlıklı ve aktif bir yaşam için yeterli olabilir. Düzenli olarak tüketilen zeytinyağı, safra taşı problemine ve hipertansiyona karşı çözüm sunabilir. Aynı zamanda zeytinyağının eklem romatizmasına iyi geldiği de saptanmıştır. Her gün sadece bir yemek kaşığı zeytinyağı, ülseri iyileştirebilir ve bağırsakların düzgün çalışmasına yardımcı olabilir. Sızma zeytinyağı, kalp sağlığını en iyi şekilde korurken, kan basıncını düşürme konusunda da ek fayda sağlar. Glikoz metabolizmasını geliştirdiği için, tip-2 diyabet hastalığına yakalanma ihtimalini düşürür. Sızma zeytinyağının, düşük kalorili diyetlerin vazgeçilmez bir ürünü olması da obeziyete karşı koruma sağladığının ve yağ yakımını hızlandırdığının en önemli kanıtıdır. Tüm bunlara ilave olarak zeytinyağının, kemik oluşumu, iskelet gelişimi ve genel büyüme üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. Her yaştan insan üzerinde zeytinyağının faydaları, yadsınamayacak derecede fazladır.

Zeytinyağının faydaları bunlarla da sınırlı değil! Güzellik efsanesi olarak da bilinen zeytinyağı, doğal güzellik için etkili bir besin maddesi. Günlük bakım sırasında zeytinyağını tercih etmek, cildi ve saçları inanılmaz besler. Kimyasal içermeyen doğal yapısı, birçok kozmetik ürünü yerine zeytinyağı kullanımını teşvik eder. Çünkü bu yağın yapısında bulunan faydalı bileşenler, cildin ve saçların ihtiyacı olan tüm desteği sağlar. Zeytinyağı, yapısında hiçbir zararlı madde içermediği için güvenle kullanılabilir. Yüz ve vücut kremlerinin çoğu zeytinyağı barındırır. Özellikle nemlendirici ürünler zeytinyağından üretilir.

İpeksi saçlar için maske olarak kullanılan zeytinyağı, saçları yumuşatır ve parlak bir görünüm kazandırır. Eski zamanlardan beri masajda da bu yağ tercih edilir. Nedeni ise cildi yumuşatıp beslerken, aynı zamanda ağrıları da hafifletmesidir. Yanıklar, cilt kusurları ve akne gibi çeşitli sorunlara da çözüm niteliği taşıyan zeytinyağı, bizleri güzelleştirmekle kalmaz cildimizin sağlıklı olmasına da katkı sağlar. Özellikle kuru ciltler için iyi bir nemlendirici olan zeytinyağı, tek başına kullanıldığında bile ciltte sıra dışı bir etki bırakabilir.

İlişkili Diğer Yazılar

    Yorumlar

    Şuan yorum yok

    Yorum Yaz

    Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık