Kurumsal Hediyelik Tarihi

person Yazan: Ayşen Karahan list Kategori: Hediye Kültürü Tarih: comment Yorum: 0 favorite Görüntüleme: 1794

1990'larda yeni yıl arifesinde bir ofise girseniz, birçok çalışanın masasının üstünün, etrafının hatta dolaplarının hediyelerle dolup taştığını görürdünüz.

Beraber iş yaptığınız şirketler, ajanda, kalem, içki, gömlek, kravat, içinde şarabından peynirine salamına kadar yılbaşı akşamı masanızı süsleyecek zengin bir yılbaşı sepeti gibi çeşit çeşit hediyeler gönderirlerdi. Ekonominin iyi gitmesi, şirketlerin daha büyük işler yapmak için iş ortaklarını motive edecek hediyeler göndermesi son derece doğal kabul edilirdi. Sadece yeni yıl ve bayramlarda değil, iş yaptığımız kişilerin doğumgünü, evlilik yıldönümü gibi özel günlerinde de hediye göndermek kişiye verilen değerin göstergesiydi.

2000'lerin başından itibaren bu hediye bombardımanı küresel krizlerin kıskacına takıldı. Birçok şirket abartılı hediyelere son verdi, hediye bütçelerini büyük ölçüde kıstı. Takvim, ajanda gibi şirketi temsil eden ancak büyük harcamalar gerektirmeyen hediyeler tercih edilir oldu. Şirketler, insan kaynakları politikalarına kurumsal hediye verme ve alma kurallarını da dahil ettiler.  Birçok kurumsal şirket 25 veya 50 dolar gibi hediye başına tavan değerler koydu. Bu değerlerin üzerinde hediye almak veya vermek yasaklandı. Böylece, kişilerin kabul edemeyeceği yüksek meblağlarda hediyeleri şirket politikası gereği red etme imkanı ortaya çıktı. Bazı şirketler alkollü içkileri hediye olarak kabul etmeyi yasakladı. Kısacası, kurumlar kendi imajlarına yakışır şekilde hediyeler vermeyi ve aynı profesyonel çizgide hediyeler kabul etmeyi benimsediler.

Yorumlar

Şuan yorum yok

Yorum Yaz

Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık